Bu Blogda Ara

28 Nisan 2013

Haftasonu sabrettim sabrettim akşam saatlerinde hamur işi düştü aklıma. Daha fazla dayanamadım ve mayalı haşhaşlı çörek ile bu haftasonunu bitirdim. Hamurunu çok yumuşak yaptım bu sefer, gerçekten çok daha güzel oldu, puf puf, hamurdan da küçük parçalar kopartıp yaptığım güller de pişince devasa olmadı, makul ebattaki çörekler ve yumuşacık lezzetiyle bu sefer iyi not verdim kendime.
Bugün jimnastik çıkışı saha dolu olduğu için yürüyüşümüzü yapamadık, başka yerde yapılamazmıydı , elbette yapılırdı yürüyüş ama parkurda daha bir havaya giriyor insan maraton yapar hesabı daha bir afilli oluyor, amerikan futbolu oynuyorlardı ilginç geldi biraz izledik bizde.
Öğle saatlerinde bahçeye attık sandalyelerimizi, çağlalar, erikler daha bugün çarptı gözümüze. Hepsinin tadına baktık hemen.
Belki açıkhavada ilham gelirde örerim dedim ama yok yine olmadı, kahvemi içtikten sonra yanımda aksesuar misali oturdu örgü çantam. Kuzuyla ot, böcek, meyve peşine düştüm. İyi haftalar...

5 yorum:

meri dedi ki...

ohh sefan olsun arkadaşım havalar ısınınca insan mutlu oluyor , sevgiler

Merve Sevim dedi ki...

ah ne güzel kokmuştur o :)
tahinli pekmezliyi denedim ben de geçen hafta :)
bu arada örgü çantan çok şeker, cath kidston ürünlerine benziyor, nerden aldın öğrenebilir miyim ?

Emilio Fernandez dedi ki...

Good morning how are you?

My name is Emilio, I am a Spanish boy and I live in a town near to Madrid. I am a very interested person in knowing things so different as the culture, the way of life of the inhabitants of our planet, the fauna, the flora, and the landscapes of all the countries of the world etc. in summary, I am a person that enjoys traveling, learning and respecting people's diversity from all over the world.

I would love to travel and meet in person all the aspects above mentioned, but unfortunately as this is very expensive and my purchasing power is quite small, so I devised a way to travel with the imagination in every corner of our planet. A few years ago I started a collection of used stamps because trough them, you can see pictures about fauna, flora, monuments, landscapes etc. from all the countries. As every day is more and more difficult to get stamps, some years ago I started a new collection in order to get traditional letters addressed to me in which my goal was to get at least 1 letter from each country in the world. This modest goal is feasible to reach in the most part of countries, but unfortunately it’s impossible to achieve in other various territories for several reasons, either because they are countries at war, either because they are countries with extreme poverty or because for whatever reason the postal system is not functioning properly.

For all this I would ask you one small favor:
Would you be so kind as to send me a letter by traditional mail from Turkey? I understand perfectly that you think that your blog is not the appropriate place to ask this, and even, is very probably that you ignore my letter, but I would call your attention to the difficulty involved in getting a letter from that country, and also I don’t know anyone neither where to write in Turkey in order to increase my collection. a letter for me is like a little souvenir, like if I have had visited that territory with my imagination and at same time, the arrival of the letters from a country is a sign of peace and normality and an original way to promote a country in the world. My postal address is the following one:

Emilio Fernandez Esteban
Avenida Juan de la Cierva, 44
28902 Getafe (Madrid)
Spain

If you wish, you can visit my blog www.cartasenmibuzon.blogspot.com where you can see the pictures of all the letters that I have received from whole World.

Finally I would like to thank the attention given to this letter, and whether you can help me or not, I send my best wishes for peace, health and happiness for you, your family and all your dear beings.

Yours Sincerely

Emilio Fernandez

anne kaleminden dedi ki...

benim için bol hamur işli ve kalorili bir hafta sonu oldu artık kendime çeki düzen vermeliyim :) ne güzel baharın coşkusu bloguna yansımış daha iyimser bir esinti aldım :) sevgiler...

Derya Kuzusu dedi ki...

Meri; Kesinlikle havaların özellijle güneşin etkisi büyük

merve; Güzel oldu ilk defa bu kadar beğendim, bende tahinli çöreği deneyeceğim birde, çantam çakma CK Ayvalıktan almıştım :)

Hi Emilio,
our country as soon as you send a postcard in the mail. affectionately

Nihancım ne olacak bizim bu halimiz, ben geçen bir ay durdum ama gerçekten vakit olmamış yada üşenmişim yapmamışım ama bir başladım mı stop diyemiyorum iki güne kalmaz başka şeyler daha pişiririm ben şimdi :(
İyimser esintiler demek sevindim, hem karamsar hep kötümser nereye kadar :)